رشد استارتاپ‌ها در همدان

 

همدان، شهری خوش آب‌وهوا با ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری بی‌شمار است. همین ویژگی فرصت‌های فراوانی را برای کارآفرینان و علاقه‌مندان به راه‌اندازی استارتاپ‌های نوآورانه ارائه می‌دهد. این شهر زیبا و تاریخی، با محیط فرهنگی و فناورانه خود، می‌تواند مرکز پویایی برای توسعه و رشد کسب‌وکارهای نوپا به‌ویژه در غرب کشور باشد.

به گزارش کارآفرینی پرس، سال گذشته ۲۶هزار شغل به‌واسطۀ کار آفرینی در استان همدان ایجاد شده است که این موضوع گواهی بر این ادعاست. اما اگر استارتاپ و کسب‌وکار نوآورانه‌ای را در همدان مدیریت می‌کنیم، چگونه می‌توانیم آن را رشد دهیم و شتاب بیشتری در آن ایجاد کنیم؟ اصلاً همدان چه قابلیت و فرصت‌هایی برای راه‌اندازی استارتاپ یا رشد آن دارد؟ اگر این پرسش‌ها دغدغۀ ذهنی شما هم هست لطفاً تا انتهای این مطلب با مرکز نوآوری کندو همرا باشید.

چرا باید استارتاپ خود را در همدان راه‌اندازی کنیم؟

پیش از هرچیز لازم است کمی راجع‌به امکانات و قابلیت‌هایی که در استان همدان، برای راه‌اندازی استارتاپ در اختیار داریم، صحبت کنیم:

مشارکت و همکاری سازمان‌های حمایتی

اکوسیستم کارآفرینی و استارتاپی همدان بسیار دوستانه و تعاملی است. با مشارکت و همکاری مراکز توسعه کسب‌وکارها و سازمان‌های حمایتی محلی، کارآفرینان در راه‌اندازی استارتاپ‌های خود پشتیبانی می‌شوند. این پشتوانه حمایتی شامل ارائه منابع مالی، آموزش‌های تخصصی، مشاوره‌های کارآفرینی و ارتباط با شبکه‌سازی با کسب‌وکارهای موفق است.

آمادگی بازار و نیاز روزافزون مردم به استارتاپ‌ها

همدان، شهری پرجمعیت است که مردم آن نیازهای متنوعی برای دریافت محصولات و خدمات جدید دارند. با تحلیل بازار و شناخت نیازهای مشتریان، شما می‌توانید به‌شیوه‌ای متفاوت و متمایز وارد این بازار شوید و با استفاده از فناوری‌های نوین و راهکارهای خلاقانه، نیازهای مشتریان را برآورده کنید.

دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی متعدد

وجود دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و علمی متعدد در همدان، مزیت‌ بسیار مهمی برای استارتاپ‌ها و کارآفرینان است؛ به‌ویژه دانشگاه بوعلی‌سینا که یکی از قطب‌های علمی مهم کشور است. با برقراری همکاری‌های مؤثر با دانشگاه‌ها و بهره‌گیری از دانش فنی و علمی موجود، می‌توانید ایده‌های خود را اجرایی کنید و با تولید محصولات و خدمات نوآورانه، در بازار رقابتی پیشرو شوید.

امکان ریسک‌پذیری هوشمندانه

هر استارتاپی برای شروع به شجاعت و ریسک‌پذیری نیاز دارد. استان همدان، به‌واسطۀ رویکرد و امکانات حمایتی خود جرات بیشتری برای اثربخشی استارتاپ‌ها و تحول در شرایط اقتصادی استان دارد که اگر هوشمندانه‌ اقدام به راه‌اندازی استارتاپ کنید، از شرایط مطمئن و باثبات‌تری در این مسیر برخوردار می‌شوید.

فرایند رشد استارتاپ‌ها در همدان

استارتاپ‌ها، در هر جایی از دنیا که راه‌اندازی شوند پیام‌آور امید، خلاقیت و نوآوری در دنیای کسب‌وکارند. بنابراین توجه به امکانات و فرصت‌های که برای رشد و افزایش بازدهی آن در اختیار دارید، موضوع مهمی است که نباید آن را نادیده بگیرید. خیلی وقت‌ها افراد به‌دلیل ناآگاهی از فرصت‌ها و امکاناتی که برای پیشرفت در اختیار دارند در شرایط باثبات خود می‌مانند و برای رشد و تغییر کسب‌وکار خود اقدامی نمی‌کنند.

۱. شناسایی استارتاپ‌

اولین گام برای رشد و توسعه هر استارتاپی دیده‌شدن و شناسایی آن است. برای این منظور استارتاپ‌ شما باید از پتانسیل رشد و بازار درخور توجهی برخوردار باشد. استارتاپ‌هایی که تیم پرتلاشی دارند و محصول یا خدمات نوآورانه ارائه می‌دهند و مدام با شبکه‌سازی و کمک گرفتن از فعالان این حوزه استراتژی‌های بازاریابی و روند رشدشان را می‌سنجند، در مقایسه با استارتاپ‌هایی که در مناطق حاشیه‌ای استان و با کمترین تعاملات و ارتباطات فعالیت می‌کنند شانس کمتری برای رشد و دیده‌شدن دارند.

۲. ارزیابی مالی و قدرت ریسک

پیش از آغاز فرایند رشددهی استارتاپ‌ها، ارزیابی مالی و ریسک‌‌پذیری آنان ضروری است. بررسی درآمد و هزینه‌ها، برآورد بازدهی و تحلیل مالی به شما کمک می‌کند تا ریسک‌های موجود را به‌درستی بسنجید. همچنین، تحقیق در مورد استارتاپ‌های مشابه و تجربیات دیگر استارتاپ‌ها، به شما کمک می‌کند تا تصمیم درستی را اتخاذ کنید.

۳. تیم‌سازی و شبکه‌سازی

بعد از راه‌اندازی استارتاپ، تیم‌سازی و شبکه‌سازی عامل مهمی برای رشد و توسعۀ استارتاپ در همدان است. با برقراری ارتباط مستقیم و شبکه‌سازی با فعالان حوزۀ کاری خود بهتر می‌توانید برای استارتاپ خود ارزش‌افزوده ایجاد کنید و در مسیر رشد و توسعۀ آن باشید.

۴. حضور در مراکز نوآوری و شتاب‌دهی

در دنیایی زندگی می‌کنیم که برای رشد و تغییر امکانات بیشتری در اختیار ما قرار می‌گیرد. فضاهای کار اشتراکی و مراکز نوآوری از جملۀ همین امکانات است که خوشبختانه برای اولین‌بار در همدان و حتی در غرب کشور شاهد افتتاح اولین مرکز نوآوری کارگاهی و شتاب‌دهی بودیم. این مراکز در استان همدان به‌واسطۀ خدمات، امکانات ویژه و البته بسیار به‌صرفه‌ای که در اختیار استارتاپ‌ها قرار می‌دهند موجب رشد و شتاب در فرایند کسب‌وکاری آنان می‌شوند.

۵. پایش و رصد استارتاپ

پس از راه‌اندازی استارتاپ، پایش و رصد فعالیت‌های استارتاپ ضروری است. با تحلیل روند، عملکرد و بازدهی استارتاپ‌، شما می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید و در صورت نیاز تغییرات لازم را ایجاد کنید. همچنین، ارتباط نزدیک با تیم و پیگیری عملکرد آن‌ها، موجب افزایش همبستگی و همکاری مؤثر آنان می‌شود.

جذب سرمایه‌گذار؛ روشی پرهیجان برای دستیابی به رشد

پس از این مراحل، سرمایه‌گذاری بر استارتاپ‌ها، راهی مطمئن برای رسیدن به موفقیت و رشد آنان است. همراهی با استارتاپ‌ها به‌معنای اشتراک‌گذاری رویاها و امیدهای آنان نیست. بنابراین، جذب سرمایه‌گذار در همدان نیز مهم‌ترین مسئلۀ رشد و توسعه استارتاپ‌هاست. این فرصت بی‌نظیر به شما اجازه می‌دهد تا برای ارتقای طرح و ارزش‌آفرینی خود، از حمایت مالی سرمایه‌گذاران برخوردار شوید. در مرکز نوآوری کندو این شرایط بی‌نظیر فراهم است و برای شناسایی و مراحل جذب سرمایه‌گذار دیگر نیازی نیست به تهران یا دیگر شهرهای بزرگ مراجعه کنید.

برای آنکه هر استارتاپی فرایند جذب سرمایه‌گذار را با موفقیت طی کند، لازم است به سه نکتۀ مهم توجه کنید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:   

۱. وضوح پیام استارتاپ

وقتی به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستید، نخستین چیزی که باید به آن فکر کنید، شفافیت پیام استارتاپ شماست. برنامه‌ها و راهبردهای  کسب‌وکار شما چیست؟ قرار است استارتاپ شما چه مشکلی را حل کند؟ پاسخ این پرسش‌ها را شفاف ارائه دهید. یعنی پیام کسب‌وکار خودتان را به‌گونه‌ای بیان کنید که موجب فهم و انتقال معنای استارتاپ شما در نظر سرمایه‌گذاران شود.

۲. اعتمادسازی

اعتماد، مهم‌ترین عامل برای جذب سرمایه‌گذاران است. بنابراین، توانایی‌ها، تجربیات و اعتبار خود را درست به نمایش بگذارید. ارائه اطلاعات دقیق و شفاف، آمار و ارقام مستند و نمونه‌های موفق از پروژه‌های قبلی‌تان اعتماد سرمایه‌گذاران  را به شما بیشتر خواهد کرد.

۳. ارتباط نزدیک

برقراری ارتباط نزدیک و مؤثر با سرمایه‌گذاران، می‌تواند برای جذب آن‌ها بسیار مفید باشد. توجه و گوش دادن به نیاز آنان و پاسخ‌گویی به آن‌ها در زمان مناسب و برقراری ارتباط مداوم، نشان‌دهندۀ جدیت استارتاپ شما به جذب سرمایه‌گذار است.

سخن پایانی

همدان استانی است که به‌دلیل پیشینۀ تاریخی و اقلیمی آن شرایط مناسبی برای رشد و افزایش بازدهی استارتاپ‌ها دارد. در این مقاله سعی کردیم امکانات و شرایطی که هر استارتاپی به‌صورت کلی برای رشد در استان همدان نیاز دارد، بررسی کنیم. در شهر همدان یکسری قابلیت‌ها مثل مشارکت و همکاری سازمان‌های حمایتی، نیاز بازار و مردم همدان، دانشگاه‌ها و مراکز علمی متعدد و امکان ریسک‌پذیری هوشمندانه وجود دارد که بستر مناسبی را برای شکل‌گیری و رشد و توسعۀ استارتاپ‌ها فراهم می‌کند. علاوه‌بر این قابلیت‌ها هر استارتاپی برای رشد به امکاناتی نیاز دارند که لزوماً در هر شهرستانی وجود ندارد.

اگر در همدان یا استان‌های مجاور زندگی می‌کنید و قصد راه‌اندازی یا توسعۀ استارتاپ خود را دارید حتماً برای راهنمایی بیشتر با مرکز نوآوری کندو تماس بگیرید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست های مرتبط